امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳

درباره ی شهر

تاریخ انتشار : ۲۷ آبان ۱۴۰۱
3218 بازدید

شهر انار

شهر انار در استان کرمان قرار دارد که در ۳۰ درجه و ۵۳ دقیقه عرض شمالی و ۵۵ و ۱۸ دقیقه طول شرقی واقع شده‌است. این شهر در بین جاده یزد – رفسنجان و بر سر دوراه تهران – بندرعباس و تهران – کرمان قرار گرفته است.
جمعیت
شهر انار بر اساس سرشماری سال۹۵ کشور ۱۵٬۵۳۲ نفر بوده است.
قدمت
انار بر اساس آثار باستانی موجود به قبل از دوره اسلام می‌رسد. نام اول این شهر آبان (aban) بوده که اکثر جغرافیدانان قرون سوم و چهارم هجری، این شهر را با همین نام در کتب خود ذکر کرده‌اند که در این زمینه در کتاب سرزمین‌های خلافت شرقی تألیف لستریج صفحه ۳۰۷ (ترجمه محمود عرفان) چنین ذکر شده‌است: در ۱۴۵ کیلومتر شهرستان یزد نیمه راه یزد شهربابک، شهر انار قرار گرفته‌است که در جهت خاوری ۱۰۰ کیلومتر تا بهرام آباد (رفسنجان امروزی) فاصله دارد. اکنون انار و رفسنجان از توابع استان کرمان هستند ولی این شهر در قرون وسطی از توابع فارس بوده‌است و آن را ولایت روذان (rozan) می‌نامیدند.
آب و هوای شهر انار
در تابستان‌ها گرم و در زمستان‌ها سرد است.شهر انار در اقلیم کویری قرار گرفته است و نسبت به شهرهای مجاور خود، نسبت به یزد خنک تر و نسبت به شهربابک گرم تر است.نام انار بیشتر از عهد صفویه رایج شد در اکثر کتب تاریخی مثل المسالک و الممالک، احسن النفاسیم فی معرفت اقلیم‌های ذکر شده و در مورد چگونگی تبدیل آبان به انار در کتب تاریخی مطالبی وجود ندارد.شهر انار با وجود قرارگیری در اقلیم کویری از سرانه فضای سبز خوبی برخوردار است و چند پارک و بوستان با فضای سبز مناسب در این شهر قرار دارد. پارک باغ ملی پارک ساحلی ، بوستان پسته ، پارک بانوان ، بوستان آبان ، پارک ملت ، بوستان ریتون ، بوستان اقاقیا ، بوستان چاپارخانه محله پایین ، بوستان سبحان .
اماکن تاریخی
ارگ انار ، یخدان ، بادگیرمهدوی ، بقعه امامزاده محمد صالح ، خانه ابوالحسن‌خانی ، کاروانسرای شاه عباسی

نوشته های تازه